EĞİTİM Odak sorunları - Sayfa 3
Close
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
60 sonuçtan 41 ile 60 arası
    Alıntı Cemil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesim Abi; bahsettiğin mesele ile ilgili bir yazı okumuştum. Hani 3 lenste de farklı oluyor demişsin ya..Aslında sıkıntı yok. Her lens için Erdem in dediği gibi ayrı ayrı fine tune yapıyoruz -,+ ayarlıyoruz. Yani her lens için farklı olabiliyormuş. Bir kere ayarladıktan sonra Makineye her taktığında makine otomatik olarak algılayıp ayarları kendi yapıyormuş. Fakat aynı lens başka bir makineye takılacaksa yeni bir ayar gerekiyor.
    tamamdır hallettim zaten

Alıntı Roket Adam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi senin fotoğraflarını beğeniyorum. Cidden samimiyiz diye söylemiyorum ekipmanı iyi kullanıyorsun fotoğraflar çok temiz ve keskin oluyorlar. Sorunu nasıl hallettin bende anlamadım ama sevindim.
    teşekkür ederim soyadım kesgin o yüzden

Rekor hortlatma olacak ama buraya yazsam daha doğru olur heralde. 50mm 1.8 ile çekim yaparken 1.8'e kadar çıkmadan kullanmama rağmen hiç de keskinmiş gibi gelmiyor. Tabi 250 liralık lens olunca çok keskin olmasını beklemiyorum ama testlere göre de kötü bir lens sayılmaz aslında. Şöyle bir problem var ki 60D'de AF Tuning olayı yok. Bu seviyede keskinlik normal midir? Otur oturduğun yere daha ne olsun mu dersiniz yoksa bir problem var mı?

EXIF çıkmayabilir yazayım: 60D 50mm f:1.8 II, f:2.8 1/60 ISO:1600

Bu orjinalin 2000px'e düşmüş hali
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  1037_2000px.jpg
Görüntüleme: 171
Büyüklüğü:  1.38 MB (Megabyte)
ID:	13846

Bu da %100'den crop

Resmin ismi:  100dencrop.jpg
Görüntüleme: 178
Büyüklüğü:  1.008.1 KB (Kilobyte)
ID:	13847

netlemeyi sagdaki goze yani cocugun sol gozune yaptiysan odak dogru.yani lens arti makine anca bunu verir.

iso yuz olsa isik birax daha iyi olsa. daha keskin sonuc alirdin

Alıntı kesim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iso yuz olsa isik birax daha iyi olsa. daha keskin sonuc alirdin
    Yani oturayım oturduğum yerde işime bakayım

lensin keskin olup olmadigini bu fotograftan anlamak zor. Isik az. 1/60s'de titreme olmamasi pek mumkun degil. bi de ISO1600 olmus.

Em ucuz 50/1.8 lensin bile bindan daha keskin sonuc vermesini beklerdim.

Alıntı Cankat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani oturayım oturduğum yerde işime bakayım
    yook daha cok gayret et daha tem i z fotolar cek fotograf ısık demektir.

Manuel netlemeyle denemeler yap deirm. Daha keskinini alabiliyorsan, bir yerde bir sıkıntı olabilir. Ayrıca liveview netleme sistemi de daha kararlı çalışıyor. Hız ve enerji sorunu olabilir ama çok daha iyi netliyor.
    D5100'lü acemi...

Tüm söylenenlere katılıyorum.

Işık çok az ne yazık ki. Keskin fotoğraf iyi ışık istiyor. ISO'yu bu sayede daha düşük tutabiliyorsun. ISO 1600, enstantane 1/60 olduğuna göre baya loş bir ışıkmış.

Bir de sana en yakın olan göze netlemek daha güzel zonuçlar verir.
    "En iyi fotoğraf makinesi, doğru zamanda yanında olandır..."

Öneriler için teşekkürler. Test için çok ideal bir fotoğraf olmadı ama bir süredir canımı sıktığı için ilk bulduğum örneği koydum. Şimdi kardeşimi konu mankeni yapıp yeterli ışıkta merkez tek nokta af ile göze netleyip çektim. 1/800 f:2.8 ISO 100. Amacım 2.8'i çok geçmeden keskinlik almak. Ve tabi manuel netleme yada live view gibi yntemlerle daha başarılı olunabilir fakat benim görmek istediğim şey lensin normal netleme performansı. İyice yaklaşıp uygun ışıkta gözde keskinlik alınır ancak önemli olan uygun kompozisyonda istenen mesafeden çekilen fotoğrafda netliği sağlamak. Keskinlik araç sonuçta anlamsız bir fotoğraf keskin olsa da boş

Resmin ismi:  1217_2000px.jpg
Görüntüleme: 179
Büyüklüğü:  1.17 MB (Megabyte)
ID:	13861

%100den crop

Resmin ismi:  100den crop2.jpg
Görüntüleme: 184
Büyüklüğü:  1.03 MB (Megabyte)
ID:	13862

bence +1 daha ileri al yani senden uzağa doğru. tam sınırda. keskinlik için bence bu paraya yeterli seviyede.. ben de nikonlarda 1,8 de bu seviye alıyordum belki 1 seviye daha iyi megapiksel de önemli bu işte.. 1,4 de keskin olsun diye malum 2000 liralar veriliyor.. bir yerde bu paraya bu keskinliğe razı olacaksın ki, ayrıca kötü de değil..

bana göre son örnekte bir sıkıntı yok, siz neyden hoşlanmadınız mesela bu son örnekte

bence +1 daha ileri al yani senden uzağa doğru. tam sınırda. keskinlik için bence bu paraya yeterli seviyede.. ben de nikonlarda 1,8 de bu seviye alıyordum belki 1 seviye daha iyi megapiksel de önemli bu işte.. 1,4 de keskin olsun diye malum 2000 liralar veriliyor.. bir yerde bu paraya bu keskinliğe razı olacaksın ki, ayrıca kötü de değil..
    Kesim abi problem şu ki 60D'de AF Tuning yok. 70D ile geldi o olay Yani lens ne yaparsa o.

Alıntı yvz_hlc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana göre son örnekte bir sıkıntı yok, siz neyden hoşlanmadınız mesela bu son örnekte
    Bu fotoğraf gibi olsa güzel tabi. Bu en optimal şartlardaki performans. Kaç kere 1/800'de çekiyoruz hem de ISO 100. Düşük ISO yüksek hız orta tek nokta af ile burnunun dibinden çekince böyle. Şöyle bir iki adım daha geri gidip yarım gövdelik bir portrede yüz hatları, gözler bu kadar iyi çıkmıyor. Bir şikayetim yok aslında buna da şükür de baya iyi fotoğraflar görüyorum aynı lensle çekilmiş. Acaba bende mi/benimkinde mi sorun var diye düşündüm

neyse çok sorun yok allahtan. bu arada pii canona d7000 de bile af tuning var.. demek ki neymiş nikon alcan.. eğer ff düşünmezsen sana d7100 almanı öneririm.. adamlar bir makine yapmış, piiiii
    610d den tek farkı sensörün boyutu. hatta shutteri 8000 olaraktan üstün bile..

bak ahmet d7100+ sigma 18-35 1,8 ile cam gibi fotolar çekiyor.. 3100+18-55 den sonra cennete düşmüş gibi oldu..

yok mu gavur ellerinde uygun 2. el..

bak da gözün keskinlik görsün 7100+18-35

https://flic.kr/p/tvnjoj
    Konu kesim tarafından (04-08-2015 Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

crop'a baktigimizda, keskinlik konusunda sorun yok gibi. Ama, fotograf genel anlamda, cok keskinmis izlenimi vermiyor. Bence, contrast dusuk. Kesim abinin keskinlik konusunda gosterdigi ornek, uzerinde calisilmis. Yaniltici olabilir.

neyse çok sorun yok allahtan. bu arada pii canona d7000 de bile af tuning var.. demek ki neymiş nikon alcan.. eğer ff düşünmezsen sana d7100 almanı öneririm.. adamlar bir makine yapmış, piiiii
    610d den tek farkı sensörün boyutu. hatta shutteri 8000 olaraktan üstün bile..

bak ahmet d7100+ sigma 18-35 1,8 ile cam gibi fotolar çekiyor.. 3100+18-55 den sonra cennete düşmüş gibi oldu..

yok mu gavur ellerinde uygun 2. el..

bak da gözün keskinlik görsün 7100+18-35

https://flic.kr/p/tvnjoj
    yaw bir lens her işe mi gider o derece memnunum 18-35 den geçenler de papatya bahçesi gibi bir yere denk geldim arılar yer yer kelebekler filan da vardı aldım elime makineyi koştum hemen çektim bir iki sonra dedim yaw benim 60mm makro lensim vardı onla çekeyim bunları o derece unutmuşum 60mm i siz düşünün artık

Alıntı Cartmanist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erdem sanirim standart versiyona baktin. Pro versiyon destegi asagidaki gibi:

Canon cameras:

Canon EOS-1D Mark III(no mirror lockup)
    Canon EOS-1Ds Mark III(no mirror lockup)
    Canon EOS-1D Mark IV
    Canon EOS 1D X (Manual Setting Change mode)
    Canon EOS 5D Mark II
    Canon EOS 5D Mark III (Manual Setting Change mode)
    Canon EOS 6D
    Canon EOS 7D
    Canon EOS 70D
    Canon EOS 50D

Nikon cameras:

Nikon D3s(not Windows XP)
    Nikon D3 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D3x (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D4 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D300 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D300s (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D600 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D700 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D800 (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D800E (Manual Setting Change mode, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D7000 (Manual Setting Change mode only, no mirror lockup, not Windows XP)
    Nikon D7100 (Manual Setting Change mode only, no mirror lockup, not Windows XP)
    bu konunun daha detaylı anlatımı var mı acaba? nasıl yapılır program nerden bulunur gibi?

Alıntı fskuskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konunun daha detaylı anlatımı var mı acaba? nasıl yapılır program nerden bulunur gibi?
    Sitesinden satın alınabilir.

---------------------
    Rumorsçu Geldi Haanım!

Sayfa 3/3 İlkİlk 123