İNCELEME nikon 16mm af f 2.8
Close
13 sonuçtan 1 ile 13 arası

nikon 16mm af f 2.8

Nikon 16 mm balık gözü lens almayı düşünüyorum flicr dan baktım gayet temiz ve güzel kareler var.Bu lensi kullanan kullanmayan fikri olan varmı ey cemaati müslimin.

Cahilligime verin 16mm nasil fish eye olabiliyor? Sigma 15mm var mesela o da fisheye. Sonucta mm degerinin her sistemde belli bir acisi yok mu? Cunku ornegin samyang 14mm ultra wide iken 12mm fisheye.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Salla abi 16mm fisheye lensi. Samyang 24mm ts yada Nikon 45mm ts al keyfine bak. Acayip iştahlanıyorum 45mm 2 8 ts lens için

Alıntı Cankat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cahilligime verin 16mm nasil fish eye olabiliyor? Sigma 15mm var mesela o da fisheye. Sonucta mm degerinin her sistemde belli bir acisi yok mu? Cunku ornegin samyang 14mm ultra wide iken 12mm fisheye.

Cankat bende senin gibi düşündüm ama fish eye lens gerçekten flicr da çok güzel fotolar var
    http://st3.myideasoft.com/shop/rc/57...ion=1487843117

Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Salla abi 16mm fisheye lensi. Samyang 24mm ts yada Nikon 45mm ts al keyfine bak. Acayip iştahlanıyorum 45mm 2 8 ts lens için
    Ufuk onuda alırım sıkıntı yok ) ama ikisi farklı kategoride şu ana perspektif düzeltme hobim yok
    Nikon dışında lensler ilgimi çekmiyor.

Belkide fiseye olması için illa kısa odak gerekmiyor.Teknik olarak 20 mm de fisheye olabilir açısı daha dar olur önemli olan optik elemanlar diye düşünüyorum.

Alıntı atilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cankat bende senin gibi düşündüm ama fish eye lens gerçekten flicr da çok güzel fotolar var
    http://st3.myideasoft.com/shop/rc/57...ion=1487843117
    Ben zaten genis aci seven biri olarak kafayi siyirip 8mm aldim. Fisheye ile dogru kullanimda cok farkli etkiler elde etmek mumkun. Bozalma olayi da bir tusa bakiyor. Ama 15-16mmler nasil fisheye oluyor onu kayrayabilmis degilim?!?

Şöyle 50mm ile 85mm arasında nasıl odak mesafesi var ama iki lenste klasik yapıda bununla aynı mantıkta fisheye lenste. 8mm ile 16mm 180 derece açıya sayıp ama odak mesafeleri farklı biri konuya daha yakın olur hepsi bu.

Fisheye , cektiginiz sahnenin bir kure uzerinde sekillendigini var sayarak onu duzleme project eden bir design sadece. odak uzakligi kisitlamasi yok.
    Her fisheye ayni degilmis. yani kureden duzleme goruntu dusurmenin cok yolu varmis.
    http://wiki.panotools.org/Fisheye_Projection
    Canonculara ölüüümmm, yaşasın seferoğulları

Birde bunların içe büken ve dışa büken modelleri mevcut. Klasik olan görüntüyü içe büken lenslere alışığız biz daha çok, dışa bükenler pek hoş olmuyor.

fisheye lensler eğlencelidir, sıradan bir sahneden dikkat çekici bir kare çıkarmayı sağlar ama daha çok kompozisyon önemli olduğu için ben olsam balıkgözü lens için yüksek ücretler ödemezdim.
    bildiğim kadarıyla nikon 16mm balıkgözü lens de pahalı. rokinon samyang bower gibi nispeten ucuz ama optik olarak beklentiyi karşılayacak lensler daha iyi olabilir.
    mesela bu kareyi bizim forumdan taşkın çekmişti, benim de çok hoşuma giden bir kare:
    http://www.panoramio.com/photo/97905632#

Aslında alıp bir süre sonra satarım belki. ikinci el 1750 ye çok temiz buldum, kararsızım biraz

Nikon 16mm 1750 ise bence Samyang vs alternatif bakmaya degmez. Cok ciddi bir fark yok. Ama 8. 10, 12, 14, 15 ,16 gibi bir süre fisheye lens var. Mümkün ayni mekanda bunlarla cekilmis fotograflara yada genel olarak görüs acilarina vs bakip istediginiz etkinin miktarina göre karar vermeniz iyi olur bana kalirsa. Cünkü mesela 16mm in fisheye etkisi belki de baskin olmayabilir. Bildigim kadariyla Samyang 12 ile 14 arasinda bile epey fark vardi tabi bu bir yerden sonra 1mm bile cok sey degistirdiginden oluyor sanirim.