KAYNAK PS Renk Profili Sorunsali
Close
19 sonuçtan 1 ile 19 arası

PS Renk Profili Sorunsali

Selamlar,

Önceden konusu gecmisti diye hatirliyorum ama arattim bir sey bulamadim. Camera Raw da düzenleyip sonrasinda Open Image diyerek Ps e devam etmek istedigimde Ps de acilmis hali camera raw da göründügünden daha soluk yada daha iyi tanimlamak gerekirse kirmizisi biraz kisik olarak geliyor. Yabanci kaynaklara da baktim epeyce ama cözüm olmadi yazilanlarin hicbiri. Temelde Kameranin profili ve Ps profili ayni olmasi halinde sorun cikmamali. Kamerada ve Ps de profilim Adobe RGB. View menüsü altinda Proof Setup kisminda da Adobe RGB secili ve proof colors da acik. Sorun Adobe RGB den degil hepsini sRGBye de cevirdim sonuc hep ayni. Default yapiyorum degisen bir sey yok. Internette yazildigi gibi North America General Purpose 2 modunda vs hepsinde denedim bir türlü ayni ciktiyi alamiyorum. Bir sekilde Ps Camera Rawdan gelen datayi farkli okuyor. Benzer problemi yasayip da cözebilen var mi?

Örnek

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  Untitled-1.jpg
Görüntüleme: 28
Büyüklüğü:  200.4 KB (Kilobyte)
ID:	17701

Cankat sorduğun soru muhtemelen cevabımla alakalı değil ama Camera Raw ile işledikten sonra fotoğrafı Ps'ye aktarırken JPEG'e çevirmeden atmak için (yada RAW'da işlediğin özelliklerde herhangi bir kayıp olmaması için) Camera Raw'da sol altta bulunan Open İmage simgesine basmadan önce Shift'e basarsan Open İmage seçeneğini Open Object olarak değişiyor ve aktarıp açtığın fotoğrafta Camera Raw'dan Ps'ye geçişte yaşadığın renk,keskinlik vs. kayıpları yaşamıyorsun diye biliyorum. acaba bu yardımcı olabilir mi?
    NeVeR SaY NeVeR

Alıntı Koreli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cankat sorduğun soru muhtemelen cevabımla alakalı değil ama Camera Raw ile işledikten sonra fotoğrafı Ps'ye aktarırken JPEG'e çevirmeden atmak için (yada RAW'da işlediğin özelliklerde herhangi bir kayıp olmaması için) Camera Raw'da sol altta bulunan Open İmage simgesine basmadan önce Shift'e basarsan Open İmage seçeneğini Open Object olarak değişiyor ve aktarıp açtığın fotoğrafta Camera Raw'dan Ps'ye geçişte yaşadığın renk,keskinlik vs. kayıpları yaşamıyorsun diye biliyorum. acaba bu yardımcı olabilir mi?
    Bunu bilmiyordum ama simdi denedim fayda etmiyor. Öte yandan sorun sadece raw fotograflarda degil jpeg de olsa(camera raw da jpeg de isleyebiliyoruz sonucta) Ps e geciste sonuc ayni. Yani renk profillerini ikisi farkli algiliyor ama nasil cözerim bilmiyorum.

Camera raw ı güncellemeyi denedinmi

yada camera raw ayarlarını bi sıfırla bir raw dosyası açarken ctrl+alt+shift tuşuna basıp evet diyip ayarları sıfırla..

Camera Raw 9.8 sürümü Ps de CC 2017 bir ihtimal belki crack li oldugu icindir diyorum ama bilemedim. Sorun Camera Rawdan ziyade Ps ile ilgili. Mesela Camera Raw üzerinden jpg save aldigimda ayni sekilde sonuc alabiliyorum. Ne zaman ki open image deyip Ps e aktarsam orada renkler degisiyor. Bilmedimigimiz bir sey var da hadi hayirlisi.

https://forums.adobe.com/thread/1659617

şöyle bir yazı var senin probleminle aynımı tam çözemedim bi bak istersen

Alıntı hicrin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://forums.adobe.com/thread/1659617

şöyle bir yazı var senin probleminle aynımı tam çözemedim bi bak istersen
    Sorun tam olarak ayni ama orada soruyu soran da tam olarak sonuca varmamis. Birileri eski sürüme dönmenin sorunu cözdügünden bahsetmis ama onun disinda söylenenlerin hepsini denememe ragmen ise yaramadi. Son olarak ben de eski bir sürümü yüklemeyi deneyecegim. Aslinda Ps i güncelleyince otomatik olarak ACR de güncellendi. Benim bir sikayetim yoktu eskisinde

Denedin mi bilmiyorum ama Camera Raw dan Ps e devam ederken; aşağıdaki ekran geldiğinde

Resmin ismi:  Adsız.jpg
Görüntüleme: 9
Büyüklüğü:  43.7 KB (Kilobyte)
ID:	17703

uyumsuzluğu önlemek için "gömülü profili kullan" sekmesini seçiyor olmamız lazım.
    Belkide kullandığım sürümden kaynaklanıyordur ama ben Camera Raw ın renk yönetimini bir türlü sevemedim. Nikon için View Nx-i yi daha başarılı buluyorum. Ama Canon tarafını bilmiyorum.

Eser abi onu zaten profil uyusmamasi durumunda soruyor bende profiller tamamen ayni dolayisiyla sormasina da gerek kalmiyor. Ne yaptiysam olmadi. Son olarak Lightroom ile genel duzenlemeyi yapip edit in Ps diyerek Ps e gecis yapmayi denedim ve sonuc aldim. Su an Lr de düzenledigim fotograflari birebir sekilde Ps de görebiliyorum. Lr nin Camera Rawdan asagi kalir yani da olmadigina göre bundan sonra tüm raw fotograflari Lr üzerinden yapacagim gibi görünüyor.

malumunuz raw ile alakam yok ama bişi sorcam ps de raw işlenmiyor once camera raw da işleyip sonra ps ye geçiyoruz doğru değil mi,

peki camera rawda temel işleri yapıp ps ye geçtiğimizdeki foto jpeg midir raw mıdr yoksa arada gördüğüm ps nin özel dosyası psd midir?

son sorum, psd ise eğer bu dosya rawın tüm bilgilerini içeriyordur herhalde sanırsam değil mi?

Kesim abi bilgim yok ama gecis sirasindaki degisimden yola cikarak ortada bir render islemi oldugunu varsayiyorum. Cunku psdeyken ikicil bir CR duzenlemesine gittimizde son editli halimizi goruyoruz ancak barlar vs tum ayarlar merkezde oluyor. Ama bu ciktinin jpg oldugu anlamina gelmiyor. Bir processing durumu var ama sonucunda atiyorum bit degeri olarak sikistirma vs gibi bir kayip durumu olusuyor mu bilgim yok.

Len beynim yandi hee

Simdi aydinlandim diycem de sacma olacak. Gecis sirasindan bir format degisimi bit azaltimi vs olmasi sebebiyle renklerin bozulmasi normal olurdu aslinda eger ki boyle bir sey varsa ama yoktur yani herkesin hakkina kimse karisamaz Sonucta guncelleyene kadar bende problem yoktu. O degil zaten bu tarz sikistirmalar sanirim bizim gozumuzle fark edebilecegimiz kadar buyuk degisikliklere sebep olmuyor. Olsa olsa cok belirgin ton gecislerinde degrading dedidimiz dalgalanmalar vs olusur fazlasini sanmam.

Saka maka guzel soru uzerine epeyce tez-antitez uretilebilir

Ha bir de benim baslik boyunca raw i baz alarak konusmam hep raw cektigimden falan degil camera raw diye yoksa jpegleri de duzenlemek mumkun ve cogu zaman epeyce pratik oluyor o nedenle camera raw kullaniyordum ancak dun itibariyle Bridge sistemini benimseyip Lr+Ps paslasmalari yapmaya karar verdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı kesim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    malumunuz raw ile alakam yok ama bişi sorcam ps de raw işlenmiyor once camera raw da işleyip sonra ps ye geçiyoruz doğru değil mi,

peki camera rawda temel işleri yapıp ps ye geçtiğimizdeki foto jpeg midir raw mıdr yoksa arada gördüğüm ps nin özel dosyası psd midir?

son sorum, psd ise eğer bu dosya rawın tüm bilgilerini içeriyordur herhalde sanırsam değil mi?
    Cameraraw işledikten sonra open dediğimiz zaman jpeg olarak açıyor dosyayı. Yani artık jpeg oluyor. Fakat daha sonra tekrar ps sen cameraraw ayarında değişiklik yapmak istersen dosyayı open demeden önce SHIFT tuşuna basılı tutup açarsan psde smart object olarak açıyor ve eksik yaptığını düşündüğün zaman smart objeyi çift tıkladığın zaman tekrar cameraraw sayfasını açıp düzenlemeni yapıp devam edebiliyorsun.

tuşu yanlış yazmışım SHIft olacak
    Konu neehot tarafından (3 Hafta önce Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.

Alıntı neehot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cameraraw işledikten sonra open dediğimiz zaman jpeg olarak açıyor dosyayı. Yani artık jpeg oluyor. Fakat daha sonra tekrar ps sen cameraraw ayarında değişiklik yapmak istersen dosyayı open demeden önce alt tuşuna basılı tutup açarsan psde smart object olarak açıyor ve eksik yaptığını düşündüğün zaman smart objeyi çift tıkladığın zaman tekrar cameraraw sayfasını açıp düzenlemeni yapıp devam edebiliyorsun.
    cam raw dan ps ye geçince işlediğimiz şey jpeg mi? hani şu raw bilgisi tırpanlanmış olan jpeg?

ps rawı sanırım jpeg açıyor ancak kaydederken tiff kaydedebiliyor. smart obje olarak açarak cameraraw verilerini kaybetmeden açabiliyoruz, kaydederken istediğin formatta kaydet. camerarawdan smart obje olarak açıp tekrar rawa dönmek ile open as cameraraw demek arasında çoook far var. birinde jpegi cameraraw açarak, ötekisi ise camerawdan çıkmadan tekrar camerarawa dönerek işlem yapıyor. şimdi bu durumda ps jpeg olarak açıyor diyemedim.

eyvallah. gerçi ben hep elli liralık mazot aldığımdan farketmiyor

pc başında vakit öldüren fotoğrafçı dışarda güzel bir kareyi kaçıran fotoğrafçıdır

Alıntı kesim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eyvallah. gerçi ben hep elli liralık mazot aldığımdan farketmiyor

pc başında vakit öldüren fotoğrafçı dışarda güzel bir kareyi kaçıran fotoğrafçıdır
    Pc basinda vakit oldurmeyen fotografci da cektigi guzel fotografi daha guzel olabilecekken daha az guzel olarak paylasandir ama

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Resmin ismi:  Screenshot 2017-01-06 15.58.29.jpg
Görüntüleme: 14
Büyüklüğü:  19.8 KB (Kilobyte)
ID:	17749
    https://www.dropbox.com/s/wpq0f46gfl...58.29.png?dl=0

Dostum sorununu çözdün mü bilmiyorum ama aynısı bendede var, lightroom exportta sıkıntı yok, ps export edince renkler yamuluyor, o yüzden esport etmeden önce veya fotoğrafı açar açmaz "convert profile" diyip devam ediyorum.

Alıntı yasinemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Resmin ismi:  Screenshot 2017-01-06 15.58.29.jpg
Görüntüleme: 14
Büyüklüğü:  19.8 KB (Kilobyte)
ID:	17749
    https://www.dropbox.com/s/wpq0f46gfl...58.29.png?dl=0

Dostum sorununu çözdün mü bilmiyorum ama aynısı bendede var, lightroom exportta sıkıntı yok, ps export edince renkler yamuluyor, o yüzden esport etmeden önce veya fotoğrafı açar açmaz "convert profile" diyip devam ediyorum.
    Ama sanirim senin sorun biraz farkli. Bende Psden kayit alirken problem yok. Yani Ps jpgleri düzgün. Sorun Camera Rawdan Ps e gecerken oluyor bende. Bu arada hangi görüntüleyiciyi kullaniyorsun bilmiyorum ama ben picasa kullaniyordum raw lari da gösterebiliyor ama profilleri farkli okuyor. Artik windows 10 un kendi görüntüleyicisini kullanmaya basladim Ps ile cikti renkleri tutuyor. Yani bazen problem edit programindan degil de görüntüleyiciden de olabiliyor.

Yahu resmen öyle sansa renkler aliyoruz. Bu ara ekran kalibrasyonuyla kafayi bozmus durumdayim. Laptop ekranina hic güvenmiyorum tam bir facia. Ancak evdeki monitör de öyle özel bir monitör degil ve manuel kalibrasyon da muhtemelen pek dogru olmuyor. Üstüne renk profillerinde de uyusmazlik cikinca apalakasiz sonuclar cikiyor ve isin kötüsü baskasinin ekranindan bakmadan da anlayamiyoruz

Alinacaklar listesine sunu koydum f/p olarak epey iyi bir sey gibi: http://www.viewsoniceurope.com/tr/pr...lcd/VP2468.php