KAYNAK 1 Mays'a kadar kayt yaptrmayan HA'lara 17 bin lira ceza!
Close
18 sonutan 1 ile 18 aras

1 Mays'a kadar kayt yaptrmayan HA'lara 17 bin lira ceza!

Trk hava sahasnda iletilecek veya kullanlacak sivil nsansz Hava Aralaryla (HA) ilgili olarak Sivil Havaclk Genel Mdrl, 1 Mays 2016 tarihine kadar kaytlarn yaptrmayan HA kullanclarnn 17 bin liraya kadar para cezasyla cezalandrlacaklar akland.

Sivil Havaclk Genel Mdrl'nn (SHGM) resmi internet sitesinden yaplan duyuruya gre, 500 gr- 25 kg arasndaki HA'lar iin internet tabanl kayt sisteminin bugnden itibaren iha.shgm.gov.tr adresinden hizmet verilecei bildirildi. Yasak ve tehlikeli sahalarda uu yapmak iin, uu izin bavuru formunu doldurup Genel Mdrle gndermeniz ve izin almanz gerekmektedir ifadelerinin yer ald duyuruda yle denildi:
    Talimat erevesinde, azami kalk arl 500 gr ile 25 kg aralnda olan HA'larn ve bunlar kullanacak pilotlarn SHGM tarafndan oluturulan internet tabanl 'kayt sistemi'ne kayt edilmesi gerekmektedir. Bunun dndaki azami kalk arl 25 kg ile 150 kg aralnda olan ikinci gruptaki HA'lar ile azami kalk arl 150 kg ve daha fazla olan HA'larn Trk hava aralar tesciline kayt yaptrmalar gerekmektedir. Kapal alanlarda kullanlan HA'lar, yere veya herhangi bir platforma bal olan insansz balon ve benzeri sistemler, devlet insansz hava aralar ve azami kalk arl 500 gr'dan daha az olan HA'lar talimat kapsam dndadr.

SHGM'den izin almay gerektiren operasyonlarda, izin alnmadan HA uuu yaplmas ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahalar dnda operasyon gerekletirilmesi hallerinde ilgili ahs ve iletmeye 2920 sayl Kanunun 5 inci ksmnda yer alan ceza hkmleri uygulanacaktr"

KAYNAK: http://www.hurriyet.com.tr/1-mayisa-...-ceza-40058900
    Bin Nefesle Yap!
    Bir Nefesle Pozla!

ABD sistemi daha mantkl olurdu. Orada 250 gr ve zeri iin kayt zorunluluu var, bizde ise aka gibi 25 gr alt snr belirlenmi. ocua aldn plastik ve dandik drone dahi kanun kapsamna giriyor.
    ## Anti FanBoy ##

Alnt arandur Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    ABD sistemi daha mantkl olurdu. Orada 250 gr ve zeri iin kayt zorunluluu var, bizde ise aka gibi 25 gr alt snr belirlenmi. ocua aldn plastik ve dandik drone dahi kanun kapsamna giriyor.
    500gram alt limit

---------------------
    Rumorsu Geldi Haanm!

yok artk aliexpressten undan sipari ettimdi elimde patlad..

Resmi gerek boyutunda grmek iin tklayn.

Resmin ismi:  mq1_predator_uav_drone_aircraft_3d_model_f86320a0-4358-453d-a0af-2aa0d742f118.jpg
Grntleme: 105
Bykl:  64.3 KB (Kilobyte)
ID:	15505

Aklm kart. Alt snr 25 gr. se ben imdi bunu kaydettirecek miyim? 32gr. Geliyor.

500 gr-25kg abi.. gram ii arifin uydurmas.. uyduruku arif

bi de kendi arl deil de kaldrma arl olsa gerek.. neyse dronum yok derdim yok

Alnt kesim Nickli yeden Alnt Mesaj gster

Neyse kurtardk o zaman. bir sr brokrasi ile uraacaktk yoksa.

benim s gdml fzeler kald elimde son kullanma tarihi gemeden patlatmak lazm

benim s gdml fzeler kald elimde son kullanma tarihi gemeden patlatmak lazm
    Ben daha ucuz mhimmat kullanyorum. Uan burnuna toplu ine yaptrp, sonrasnda gez-gz-arpack. Allah ne verdiyse.....

Yaz gram deil miydi yahu, bence Hseyin sonradan yazsn deitirdi :P
    ## Anti FanBoy ##

Alnt arandur Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Yaz gram deil miydi yahu, bence Hseyin sonradan yazsn deitirdi :P
    o zaman gandrk hseyin

Yok abi toplam uu arl esas alnr. Dzenlemeyi okumadm ama hi yoktan iyidir. d&r larda peynir ekmek gibi satp koca sektr oyuncaa evirdiler. Sonra da bunlar gitti o oyuncaklarla hava alan zerinde umaya, ticari ekim ileri almaya balad hem de 3-5 kurua. Bylece de ie yllarn verip en baba sistemle uanlarn ekmeiyle oynad bu d&r'dan alp kanlar. Kayttan etmekten nce lisans zorunluluu getirmek lazm. Her eline alan "ben irket kurdum havadan film ekecem" diyememeli. Biz elimizde lisansla orta halli araba deerinde aletleri ift pilot olarak byk bir ciddiyetle uururken adamlar bu oyuncaklarla jammer olduu, zibilyon tane frekansn birbirine girdii yerlerde uuyor sonra oluun ocuun gzn karyorlar. Lisans olmayan belirlenmi sportif uu sahalar dnda uurtmayacaksn ki drnce senin ocuuna benim kardeime zarar veremesin. Ama nerde THK denen kurum kurbandan kurbana alt iin ok normal byle eyler.

Bu konuda ar doluyum da ben, daha fazla konumasam daha iyi

Bizde esas olan i yapann iini bozmak .Adam dn ekimi alyor salondan jimmy jip dahil dron dahil foto dahil 750 lira burada salon sahipleri paray krarken geri kalan 3 5 fotoraf satmak iin milletin yada damadn yakasndan inmiyorlar.ini layk olarak yapan bir abimin haricinde hepsi trt gopro olsa eyvallah NOPRO kamera 15 dakika havadan gezinti ne oldu dron ile havadan ekim yaptrdk yesinler senin havadan ekimini hava atacak ya az gelimi lkemin taze soan valla kayt altnda olsun yeni modellerde uua yasak blgelerde kaldramyorsun bende profesyonel olmadan uurmasnlar uuranlarda niyetlerine dikkat etsin malum MAHREMYET ok nemli...
    AN' yakalarsan ANI olur

Alnt jantymans Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bizde esas olan i yapann iini bozmak .Adam dn ekimi alyor salondan jimmy jip dahil dron dahil foto dahil 750 lira burada salon sahipleri paray krarken geri kalan 3 5 fotoraf satmak iin milletin yada damadn yakasndan inmiyorlar.ini layk olarak yapan bir abimin haricinde hepsi trt gopro olsa eyvallah NOPRO kamera 15 dakika havadan gezinti ne oldu dron ile havadan ekim yaptrdk yesinler senin havadan ekimini hava atacak ya az gelimi lkemin taze soan valla kayt altnda olsun yeni modellerde uua yasak blgelerde kaldramyorsun bende profesyonel olmadan uurmasnlar uuranlarda niyetlerine dikkat etsin malum MAHREMYET ok nemli...

Hocam insanl yada insansz fark etmez konu havaclk olduunda hibir ekilde taviz verilmez. Trkiye'de cihaznzn sinyal bozucu ile drlmesi an meselesi. Siz havadan ekim yapcam diye ehrin zerinde havalanrsnz aada caddeden bakan geiyor diye jammer aarlar dersiniz. nsanlarn ellerindeki alc verici sistemleri, pillerin vs kalitesi ortada ben ok iyi biliyorum in sitelerinden 20-30$'a kumanda, 9$'a pil satlyor. Onlardan da aldk baz daha paketinden bozuk kard. lk uuta pilin patlayp aletin yana yana dmeyecei ne malum. Parasn verip aleti almakla olmuyor. Havaclk bilinci gerekli. Kumandayla uuyor diye oyuncak sanyorlar ama ben insanlar tanyorum 30 senedir modelci olup yine de risk almamak iin ehirden km.lerce uzaklara giden uurmak iin.

Bu misal ama her konuda byle durum. nk eitimsiz bir toplumuz sonu olarak cahil cesareti dediimiz ey sonucu insanlar bu kadar rahat bakalarnn malna, canna kastedebiliyor.

Ben tm talimatnameyi okudum.

Kaydm da yaptrdm, onay bekliyorum.

Sama olan baz hususlar var.

Mesela artk havalimann en kenardaki pistine 9km yar apndan daha yaknda herhangi bir irtifada uurman yasak. E bu samalk. 9km yar ap demek, AHL'den Bekita demek..Zaten oradan biraz daha kassan Sabiha Gken balyor..AHL'den tekirda tarafna gitsen elebi vs var..Ksacas bu durumda sanki hi uuramayacakmsn gibi.

Bunun dnda 0312 203 61 50 / 22 / 93 numaral telefonlardan bilgi alabilirsiniz dediler, aryorum iki gndr, aan yok.

Sonracma syleyeyim...Eitim alnmas gerekiyor. DJI'lar HA(Sfr) olarak geiyor...ve 12 saatlik eitim mecburiyeti var..GPS'den tut da Hava Durumu'na, Havaclk Kanunundan tut da, terminolojiye kadar bi sr konuda eitim alyorsun..

Tam olarak konu balklar unlar;

HA Tantm
    Hava Hukuku ve Sorumluluklar
    Hava Arac, Uu Dinamii ve Uu Prensipleri
    Meteoroloji
    ATC Uslleri ve Havaclk Frezyolojisi
    Seyrsefer ve Operasyon
    Kumanda Edilebilir Sistemler
    tki Sistemleri
    Aviyonik Sistemler
    Bakm ve Onarm.

Aslnda gzel birey, bilgilenme asndan ama DJI uurayim derken, yar pilot oluyorsun in komik taraf henz yetkili bir eitim kurumu mevcut deil. Top Models tarz yerler bu eitim iin bavurmular.

Online olarak kayt yaptmak iin ilk nce kiisel iblgilerini, kimliini ve sicil kaydn yolluyorsun. Onayland taktirde bu sefer HA bilgilerini giriyorsun. Sonra sana bir adet kuyruk numaras sticker' yolluyorlarmm...Onu drone'un zerine yaptryormusun..

Taksim gibi biryerin zerinde her ne sebeple olursa olsun izinsiz uu yapmak yasak..Yani kalabalk yerler tamamen yasaklanm. Byle bir yerde illa ekim yapman gerekiyorsa, zel kii isen bir hafta ncesinden, tzel kii isen 15 gn ncesinden sistemden izin iin bavurmak gerekiyor. zin karsa ancak o zaman ekim yapabiliyorsun.

Bunun dnda nc ahs Mali Mesuliyet Sigortas yaptrma zorunluluu var.

Yani anlayacanz "lme eeim lme" durumu yaratlm durumda...

Bilinsiz kullanm engellemek asndan gzel bir durum ama 9km nedirarkada!?
    "En iyi fotoraf makinesi, doru zamanda yannda olandr..."

Adamlar hakl uu gvenlii kl krk yarma tabiri az kalr pilot canm skld deyip umaz kimsede neden ucmuyorsun diyemezsiniz tipini beenmez atar uaktan gibi bir sr hakk var aslnda kurallara bakarsan 15 m zeri her binaya fla taklmak zorunda bu binalar dhm ye bildireceksiniz bunlar uu klerensi denen bir rota belirleme yazsna ekleniyor sonra notam (uua yasak alan) alnarak uu planlanr drone bu olayn en byk tehlike tarafndadr ku tehlikesi fod (yabanc madde hasar) ve drone bu 3luden pilotlar ok korkar bu aslnda telsiz operatrl maceralar gibi oldu aldmz telsizleri kayt eetirdik sonra ruhsat ve operatr belgesi aladik her sene 15tl bedel odedik olay bu kadar basit
    AN' yakalarsan ANI olur

Breyko Breyko breyk... Arkada aryorum arkada derdik hep o telsizde... imdi geldiimiz noktaya bak.. Elimizdeki alet ile, uan aletleri tartyoruz..

Tabi ki ciddiye alnmas gereken bir durum.. Ama 400 mt ykseklik kural getirip bir de 9km kural getirince biraz sama oluyor.. Kontroln nasl salayacaklar ok merak ediyorum..

Bu arada HA0( HA SIFIR) lar iin Notam kayt zorunluluu da yokmu.. Talimatta o ekilde yazyordu...Bu da biraz tezat... Madem yle o zaman 9km olaynn da dnda brak.. 2km de.. Ne bileyim 1km de... 9km olayna ok pis kafay taktm sanrm
    "En iyi fotoraf makinesi, doru zamanda yannda olandr..."

dier bir adan bakacak olursak , param var istediim naneyi yerim durumu da ok sevimli deil.. dnsene manyan biri apartmandan stten aa eke eke iniyor hi bir zelin kalmaz hatta balkon pencere aksa ieri bile girer .. buna engel olan nedir? hi.. ama onun bir kuyruk numaras olsa eve giren dronu sprge marifeti ile indirip kuyruk numarasndan dron sahibine de sprgenin sapn monte edebilirsin..ya da mobeseler pheli drone un kuyruk numaras ile sahibine ulkaabilir..

sonu.. param var aldm kendime helikopter heryerde uamyorsam dron da uamaz.. bunun terr var hrszl var sapkl var.. ehir iinde dron kesin yasak dense hi armam bir de desteklerim..