EĞİTİM Fotoğraf Netleme Sorunu - Sayfa 2
Close
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
23 sonuçtan 21 ile 23 arası
    Alıntı Cankat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle prime lenslerde bu flu fotograf problemi yasaniyor. Alan derinligi cok dar oldugu icin kimi zaman model dursa bile vücudu hafif ileri yada geri kayabiliyor. Bu bile yanlis netlemis hissi yaratabiliyor. Yada sürekli af kullanmayip netledikten sonra dogru ani bulmak icin bir nebze bekleyebiliyoruz. O arada model yada biz tam olarak ayni noktada kalamayabiliyoruz. Bunu en iyi anlamanin yolu sabit objelere tripod üzerinden netleyerek cekmek sanirim.
    1.8 ya da daha kısık diyaframı olan lensin doğası aslında bu anlıyorum, ne kadar çok fluluk istenirse netlik fotoğrafçının gözünde git gide azalıyor.
    Cankat bu sorun gövde ile mi alakalı yoksa kullanılan lens ile mi alakalı ?

Alıntı vecihibey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.8 ya da daha kısık diyaframı olan lensin doğası aslında bu anlıyorum, ne kadar çok fluluk istenirse netlik fotoğrafçının gözünde git gide azalıyor.
    Cankat bu sorun gövde ile mi alakalı yoksa kullanılan lens ile mi alakalı ?
    Abi bunu makineye yada lense yormak ne derece dogru bilemiyorum. Aslinda makinenin ve lensin en dogru fotografi üretmesi icin gerekli sartlar tam olarak yerine gelmemis olabiliyor da diyebiliriz sanirim. Yani lensin odak kacirdigina yada belli diyaframda net olmadigina hüküm vermek icin önce en uygun kosullarda bir test etmek lazim ki o da dedigim gibi sabit makine sabit obje ile olur saniyorum. Ek olarak back/front focus testi icin bahsedilen 45 dereceden kitap sayfasi hatta daha iyisi focus test kagidi cekilebilir. Bununla beraber makine bazen netlemekte de zorlanabilir. Örnegin karsi isik alirken netlemekte zorlanir genel olarak. Yine kisik diyaframda yada los isikta da zorlanir. Zorlanmayla beraber dogru da netlemeyebilir.

Meseleyi anladım, çözüm için 45'lik açıyla fotoğraf çekimini bi denemek lazım o halde. Ya da daha akılcı ve pratik bi çözüm varsa görmek ve bilmek isterim. Teşekkürler Cankat.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12